Starostlivosť o šperky

Prirodzenou vlastnosťou mosadze je jej postupné tmavnutie, čím naberá jemnú patinu. Tento proces spomaľuje povrchová fixácia, ktorú pri výrobe aplikujem na väčšinu mosadzných a drevených častí šperkov. Táto fixácia sa však môže časom či nesprávnou manipuláciou a uložením šperkov poškodiť.

Aby ste tomu predišli, odporúčam šperky odkladať pri kúpaní, nanášaní parfému a laku na vlasy. Povrch mosadze a dreva by nemal nikdy prísť do kontaktu s akýmikoľvek kozmetickými a inými prípravkami, najmä tými s obsahom alkoholu.


Šperky  Atelier Objectora sú vyrobené ručne a aj v prípade rovnakého dizajnu sa na nich môžu objaviť jemné odlišnosti v podobe štruktúry, nerovnakého povrchu a jemných farebných odlišností, ako aj stopy po nástrojoch a ručnom opracovaní. Tieto nie sú závadou, prosím berte to však do úvahy pri nákupe. Keďže sa snažím pri výrobe dbať na kvalitu a prevedenie, odporúčam šperky skladovať tak, aby ich vzhľad a kvalita zostali neporušené. Skladovať ich môžete napríklad v uzatvárateľnom plastovom alebo textilnom vrecúšku, na suchom mieste.

Stmavnutie mosadze nie je závadou, práve tento proces dodáva materiálu charakter a je v súlade s filozofiou značky. Ak sa však rozhodnete, že šperk je nutné preleštiť alebo prebrúsiť, prípadne je jeho povrch poškodený, môžete ma kontaktovať.

Retiazky a náušnicové drieky na šperkoch AO sú vyrobené z chirurgickej ocele.


Starostlivosť o drevené objekty 

Všetky drevené objekty AO sú dostupné v niekoľkých prevedeniach povrchovej úpravy, lakované, olejované, ebonizované+olejované, ebonizované alebo s náterom+lakované. 

V prípade lakovaných predmetov stačí jemne zotrieť prach vlhkou utierkou. Objekty nenamáčajte, neumývajte bežnými čistiacimi prostriedkami, nenechávajte ich na vlhkom mieste ani nepoužívajte na ich ošetrenie leštiace prípravky a politúru na nábytok. Pri prípadnom poškodení povrchu a laku, môžete použiť bezfarebný vosk, alebo olej na ochranu dreva aby sa drevo na poškodenom mieste ďalej neničilo. Mosadzné súčasti objektov nenatierajte olejom. 

Olejované objekty AO sú ošetrené zmesou minerálneho oleja a včelieho vosku. Tieto je potrebné z času na čas preolejovať minerálnym olejom (napríklad týmto z Ikea) aby sa zachoval ich vzhľad a kvalita. Olejovanie opakujte po zakúpení približne dva krát v priebehu dvoch mesiacov, následne už iba ak sa bude produkt zdať na pohľad a dotyk príliš suchý. Objekty nenamáčajte, neumývajte bežnými čistiacimi prostriedkami a nevkladajte do umývačky riadu. V prípade znečistenia, alebo po servírovaní jedla na podnosoch, nechajte po umytí dôkladne uschnúť a aplikujte pár kvapiek oleja. Ak sa chcete dozvedieť viac informácii aj napríklad o starostlivosti o drevené kuchynské pomôcky, prečítajte si krátky žurnál na Sashe 

Ak máte nejaké otázky ohľadom starostlivosti a obnovy šperkov a objektov Atelier Objectora neváhajte napísať na atelier@objectora.sk