Moje meno je Mya Javorková, tvorím pod značkou Atelier Objectora .

S drevom pracujem už 5 rokov, prvý krát som sa však s drevorezbou zoznámila ako s jednou z tradičných techník výroby bábok na VŠMU, kde som na Divadelnej fakulte študovala bábkarskú scénografiu a technológiu. Drevorezba je náročná a zdĺhavá, ale zároveň svojím spôsobom terapeutická a tak mi veľmi rýchlo prirástla k srdcu. K drevorezbe sa postupne pridali aj ostatné spôsoby spracovania dreva a táto zo začiatku iba záľuba prešla časom až do založenia značky.

Drevo je pre mňa materiál, ktorý v sebe nesie príbeh už od momentu ako ho vezmem do rúk. Rastie, má vlastný cyklus života, je to živý materiál a aj po vysušení, opracovaní a pretvorení do objektov ho tak stále vnímam. V každej veci, ktorú vytvorím nechávam kus seba.

Pri každom ďalšom projekte sa stále učím niečo nové a experimentujem s rôznymi technikami, ktoré často prepájam. V súčasnosti preto drevo dopĺňa už aj práca s mosadzou a keramika. Avšak drevo v sebe nesie niečo čo v iných materiáloch nenachádzam a preto je to stále môj primárny materiál. Na jeho opracovanie je potreba vynaložiť aj určitú fyzickú silu, toto ma naučilo drevo nesmierne rešpektovať, pretože táto námaha sa vždy vypláca.

Všetky moje diela vznikajú v dielni v centre Bratislavy. V súčasnosti pripravujem aj mini showroom a ateliér, v ktorom vás rada privítam.