Moje meno je Mya Javorková, tvorím pod značkou Atelier Objectora .

S drevom pracujem už od roku 2016. Prvý krát som sa však s drevorezbou zoznámila ako s jednou z tradičných techník výroby bábok na VŠMU, kde som na Divadelnej fakulte študovala bábkarskú scénografiu a technológiu. Drevorezba je náročná a zdĺhavá, ale zároveň svojím spôsobom terapeutická a tak mi veľmi rýchlo prirástla k srdcu. K drevorezbe sa postupne pridali aj ostatné spôsoby spracovania dreva a táto zo začiatku iba záľuba začala postupne nadobúdať konkrétnejšie tvary. Od roka 2017 som vystupovala pod názvom značky Woodbug, avšak po čase tento prvotný projekt a ani jeho názov, nezosobňovali to o čo som sa snažila. Preto som sa koncom roka 2019 rozhodla pre zásadnú zmenu a značku som premenovala na Atelier Objectora.

Drevo je pre mňa materiál, ktorý v sebe nesie príbeh už od momentu ako ho vezmem do rúk. Rastie, má vlastný cyklus života, je to živý materiál a aj po vysušení, opracovaní a pretvorení do objektov ho tak stále vnímam. V každej veci, ktorú vytvorím nechávam kus seba.

Pri každom ďalšom projekte sa stále učím niečo nové a experimentujem s rôznymi technikami, ktoré často prepájam. V súčasnosti preto drevo dopĺňa už aj práca s mosadzou a keramika. Avšak drevo v sebe nesie niečo čo v iných materiáloch nenachádzam a preto je to stále môj primárny materiál. Na jeho opracovanie je potreba vynaložiť aj určitú fyzickú silu, toto ma naučilo drevo nesmierne rešpektovať, pretože táto námaha sa vždy vypláca.

Všetky moje diela vznikajú v dielni v centre Bratislavy. V súčasnosti pripravujem aj mini showroom a ateliér, v ktorom vás rada privítam.